Dzień głośnego czytania
27 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Głośnego Czytania. To nietypowe święto zostało utworzone z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku i ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tej okazji zaprosiliśmy do czytania seniorów z Klubu Senior (znanych jako „starszaki +”) w Stroniu Śl.
Do tego, że czytanie na głos najmłodszym jest jedną z najlepszych inwestycji w ich przyszłość, jak również, że ono rozwija, pobudza wyobraźnię i pomaga w przyswajaniu wiedzy, nie trzeba przekonywać naszych seniorów. Zwarci i zaopatrzeni w odpowiednią literaturę odwiedzali grupy przedszkolne czytając wierszyki, opowiadania dotyczące nazw grup; żabek, pszczółek, jeżyków, biedronek, słoneczek….
Takie spotkania międzypokoleniowe mają w sobie ogromną moc, tak dla młodszych jak i dla starszych – wystarczy spojrzeć na twarze na zdjęciach. Już planujemy kolejne spotkania z Paniami i Panami (starszaki +).
Pamiętajmy, że głośne czytanie dziecku niesie za sobą same korzyści, a mianowicie:
1. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem.
2. Czytanie rozbudza wyobraźnię, ale również ciekawość świata.
3. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.
4. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązywanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowego bohatera.
5. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek mają duży zasób słownictwa, są genialne w ortografii i tworzeniu własnych opowiadań.
„Shrek” - baśń o tolerancji, Teatru Profilaktycznego ALERT
W dniu 25 września chętne dzieci z naszego Przedszkola, uczestniczyły w imprezie edukacyjnej „Shrek” – baśń o tolerancji, Teatru Profilaktycznego ALERT, na motywach znanej i lubianej na całym świecie książeczki „Shrek” Williama Steiga. Tym, co łączy spektakl z kinowym „Shrekiem” – jest postać tytułowego bohatera – dość odrażającego ogra o gołębim sercu i specyficznych manierach. W tej bajce nic nie jest normalne, klasyczne i schematyczne, gdyż sama rodzina, w której na świat przychodzi Shrek, nie jest rodziną typową. Zielone ogry, które nie znają zasad savoir vivre okazują się rodzinę, która darzy się szacunkiem, miłością i zawsze może na siebie liczyć. I właśnie na tych cechach skupia się przedstawienie – zachęca do patrzenia w głąb, do zaglądania w serca, do poznawania drugiego człowieka, a nie odrzucania go, kierując się stereotypami i tym, co widać na zewnątrz. Dzieci uczą się najłatwiej i najszybciej, dlatego poprzez odpowiednią edukację można wyrobić w nich właściwe postawy wobec własnych słabości i wobec innych.
Przedstawienie pokazuje dzieciom, jak ważne jest w życiu poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego. Z pomocą zabawnego i uroczego w swym nieokrzesaniu ogra, dzieci widzą, że świat jest ciekawy i piękny w swej różnorodności. Bohaterowie, których Shrek spotyka podczas swojej wędrówki, również okazują się być inni, niż wydaje nam się na początku. Babcia Jadzia, wbrew pozorom wcale nie jest dobrotliwą staruszką – coś ku przestrodze. Wilk z bajki o Czerwonym Kapturku wcale nie jest taki straszny – nie oceniajmy więc wszystkich, na podstawie jednego zachowania. Nawet sam Czerwony Kapturek nas zaskakuje, nie mówiąc już o wyjątkowo dużo gadającym Ośle, oraz złej czarownicy, która … ma taki sam problem jak reszta bohaterów. Co łączy naszych bohaterów „wyjętych” z różnych bajek? Otóż – żaden z nich nie akceptuje siebie samego. Zanim zrozumieją, że w przyjaźni tkwi siła, a wzajemna akceptacja jest kluczem do szczęścia, przeżyją wiele niebezpiecznych, ale też pasjonujących przygód co mogliśmy zobaczyć sami.
„WITAMINKI”
Przez cały rok szkolny będziemy realizować zadania programu promującego zdrowe nawyki żywieniowe „Witaminki” zorganizowanego przez miesięcznik „ Bliżej przedszkola”. Koordynatorkami projektu są panie Małgorzata Zdanewicz i Anna Raś, natomiast w działaniach będą uczestniczyły dzieci z różnych grup w naszym przedszkolu. W ramach realizacji projektu będziemy podejmować różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe, aby już od najmłodszych lat kształtować u dzieci kulturę spożywania zdrowych posiłków. W nasze działania będziemy starały się angażować również rodziców- bez was ani rusz!
Oto podstawowe cele projektu:
· promowanie zdrowych nawyków żywieniowych;
· zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa;
· stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków;
· oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi;
· wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych.
Pierwsze działania już za nami. Widać je podczas posiłków. Motylki i Słoneczka wzięły udział w spacerze, podczas którego odwiedziły szklarnię (wszystko było smaczne, aromatyczne i soczyste). Dzieci miały też okazję przyjrzeć się warzywom znajdującym się na straganie. A bohaterem miesiąca został „ Pomidor Pafnucy”.
BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE
Bezpieczeństwo państwa dzieci jest naszym priorytetem, dlatego pierwsze tygodnie września poświęciliśmy zagadnieniom z tym związanym. Mówiliśmy o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w przedszkolu, na placu zabaw, podczas spacerów. No i niespodzianka!
Dla dzieci spotkanie ze strażnikiem miejskim to wielkie przeżycie. 13 i 15 września mieliśmy okazję gościć aż dwóch strażników miejskich oraz panią komendant. Spotkanie poświęcone było nauce właściwych zachowań podczas spacerów po mieście. Dzieci dowiedziały się między innymi, co zrobić, gdy chcemy przejść na drugą stronę ulicy. Ćwicząc te umiejętności przewędrowaliśmy chyba przez całe Stronie. Wszystkie przejścia dla pieszych nasze! Grupy młodsze miały znakomita obstawę- towarzyszył im radiowóz. Umiejętności zdobyte tego dnia są dla nas ważne podczas codziennych spacerów- dziękujemy za wsparcie!
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/24
1 września w Przedszkolu Miejskim w Stroniu Śląskim przywitaliśmy nasze przedszkolaki. Z częścią dzieci znamy się już od lat, natomiast maluszki po raz pierwszy przekroczyły próg naszej placówki. Wszystkich przywitaliśmy z uśmiechem, ponieważ miło nam widzieć wasze wesołe buzie. W tym roku podczas zajęć korzystamy z podręczników wydawnictwa Podręcznikarnia. Z werwą bierzemy się do pracy. Pomysłów nam nie brakuje. Mamy wiele planów na ten rok. Przygotowujemy dla was ciekawe programy autorskie oraz projekty, więc liczymy na wasze zaangażowanie. Trzy, dwa, jeden: ZACZYNAMY!