Wydarzenia – Archiwum 2024

Dzień rodziny

Motylki na lotnisku

W Pacanowie kozy kują...

      15 maja odwiedzili nas aktorzy z Radomia i zaprezentowali pasjonujące przedstawienie pt: „Przygody Koziołka Matołka”. Wraz z głównym bohaterem wybraliśmy się w obfitującą w przygody podróż do Pacanowa. Podziwialiśmy odwagę Koziołka Matołka, który przegonił czarownicę i uwolnił troje dzieci. Poznaliśmy naukę płynącą z przysłowia „Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała”. Nauczyliśmy się również innych przysłów o kozie oraz wiersza o tym krnąbrnym zwierzęciu. Interakcja między aktorami a publicznością była wspaniała. Prowadzący mogli liczyć na współpracę z młodą, pełną energii widownią. Niektóre przedszkolaki mają już fach w ręku! Dzieci zamieniły się w kowali a przedszkole stało się kuźnią!  Po przedstawieniu wszystkie dzieci zostały przyjęte do KLUBU PRZYJACIÓŁ KOZIOŁKA MATOŁKA. Zostało to potwierdzone dyplomami oraz specjalnymi pieczątkami. Podróż do Pacanowa była wspaniałą przygodą!

Niezapominajkowy Dzień Rodziny w grupie Pszczółek 2024

Pszczółki dla Polski

WIWAT MAJ, 3 MAJ!

Rokrocznie uczestniczymy wraz z przedstawicielami różnych instytucji w gminnych obchodach upamiętniających uchwalenie KONSTYTUCJI 3 MAJA. W tym roku na scenie CETiK-u taniec z elementami patriotycznymi zaprezentowały dziewczynki z grupy Motylki i Słoneczka.

flag, nature, poland-792067.jpg

KOCHAMY TEATR!

 

„To właśnie teatr,

a teatr jest po to, 

żeby wszystko było inne niż dotąd”

        23 kwietnia po raz kolejny gościliśmy naszych przyjaciół ze Studia Teatralnego Herbi. Ty razem przyjechali oni, aby zabrać nas w cudowną podróż do magicznej krainy, gdzie wszystko jest możliwe. Dzięki ” Jasiowi i jego zaczarowanej fasoli” odwiedziliśmy krainę, w której kury znoszą złote jajka, a dźwięk fletu ma magiczną moc uzdrawiania. Po raz kolejny udało się wytworzyć tę cudowną więź między aktorami a publicznością. Z przyjemnością patrzyło się na to, co dzieje się na scenie, ale i na zachowanie dzieci na widowni- nasze przedszkolaki wiedzą już doskonale, jak zachować się w teatrze.  A po przedstawieniu pozostanie z nami przewodnia myśl spektaklu: Wszystko jest możliwe!

DZIEŃ ZIEMI

„Cały świat jest w naszych rękach,

Właśnie o tym ta piosenka.

Możesz dbać o cały świat, 

Chociaż masz niewiele lat”

fauna, wildlife, earthdaycontest-8704414.jpg

      22 kwietnia świętowaliśmy. Dzień Ziemi to bardzo ważne święto w naszym kalendarzu. Z tej okazji dzieci z grup Jeżyki i Żabki przygotowały przedstawienie dotyczące ekologii. Występ podziwiały nie tylko dzieci z przedszkola. Zaprosiliśmy również przedstawicieli Nadleśnictwa Lądek- Zdrój ( z którym zawsze chętnie współpracujemy), dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej oraz rodziców. Nasi mali podopieczni przypominali, jak ważne jest dbanie o planetę KAŻDEGO DNIA- nie tylko od święta. Zachęcamy do tego wszystkich. Dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie:

Uroczyście przyrzekamy:

Chronić przyrodę,

Oszczędzać wodę, 

Dokarmiać ptaki, 

Dbać o zwierzaki,

Kwiaty hodować, 

Drzewa szanować,

Nigdy nie śmiecić

I uczyć tego wszystkie dzieci!

Przestrzegajmy tych prostych zasad CODZIENNIE! Tylko wspólne działania mogą przynieść efekty. Nasza planeta, to nasza sprawa- dbajmy więc o nią i zostawmy ją piękną, czystą i kwitnącą dla naszych dzieci.

To od nas zależy przyszłość planety!

IX MIĘDZYGMINNY KONKURS RECYTATORSKI “Nasi przyjaciele w świecie zwierząt”

19 kwietnia  w sali widowiskowej CETiK-u odbyła się kolejna edycja Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego. Do udziału w konkursie zaproszono, jak co roku, dzieci z okolicznych przedszkoli. Wszyscy wiemy, jak ważne jest kształtowanie szacunku dla natury i otaczającego nas świata, dlatego w tym roku zadaniem dzieci było zaprezentowanie wiersza, którego bohaterem jest zwierzę . Celem tego odbywającego się cyklicznie konkursu jest nie tylko popularyzowanie poezji dziecięcej i rozwijanie zdolności recytatorskich, lecz również zachęcanie do prezentacji swych umiejętności na scenie.  Dzieci zaprezentowały się znakomicie! Nie tylko nauczyły się na pamięć wierszy, ale w ich recytację włożyły całe serce. No i kochani: rozbiliście bank! Okazało się, że musieliśmy ad hoc zwiększyć ilość nagród, ponieważ nie sposób było nie docenić waszych starań i waszego talentu! Wszystkie dzieci otrzymały nagrody zasponsorowane przez Pana Burmistrza Stronia Śląskiego pana Dariusza Chromca a wielu z was musieliśmy nagrodzić w sposób specjalny. Oto lista finalistów:

Przedszkole Miejskie im. J.Pawla II w Stroniu Śląskim .
3/4 latki:

Pszczółki

– Iga Majka „Psie smutki” Jan Brzechwa- NAGRODA ORGANIZATORA

Biedronki
– Hanna Bogusz . „Żyrafa z książki” – „ Żółw wiercipięta i inne zwierzęta”

5/6 latki:

Słoneczka:
– Agata Biernat „ Kwoka” Jan Brzechwa- NAGRODA ORGANIZATORA
– Jaś Matkowski „ Zebra” Jan Brzechwa
– Barbara Soroko „ Kotek” Julian Tuwim
– Wiktoria i Weronika Szłapak „ Mój przyjaciel” Jolanta Wybieralska
Żabki:
-Agata Bartulska „Żaba” Jan Brzechwa- WYRÓŻNIENIE
-Aleksandra Koniak „ Pan Tygrys” Ludwik Jerzy Kren-NAGRODA BURMISTRZA

Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi – Lądek Zdrój.
5/6 lat.
– Strząska Maja „ Czysty Las”. Autor Nieznany- WYRÓŻNIENIE

 Występy wywarły ogromne wrażenie na publiczności. Nie szczędzono braw naszym małym  uczestnikom konkursu.  Gratulujemy nie tylko ZWYCIĘZCOM , ale również  WSZYSTKIM uczestnikom, ponieważ absolutnie KAŻDY z WAS zasłużył na oklaski. Jesteście wspaniali! Jednocześnie już dzisiaj zapraszamy  do udziału w przyszłorocznej jubileuszowej edycji konkursu.

JAK TO SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO?- ZAJĘCIA NA TEMAT POCZĄTKÓW KINA

           28 marca w ramach współpracy z Biblioteką Miejską w Stroniu Śląskim oraz z CETiK-iem odbyły się zajęcia, których celem było przybliżenie początków kina. Pani Aleksandra Majcher pod czujnym okiem pani Anny Duch przeprowadziła w przedszkolu zajęcia dla dzieci ze starszych grup. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób narodził się film. Dzieci były zachwycone, widząc jak dzięki odpowiednio ustawionym aparatom fotograficznym, powstała sekwencja 12 zdjęć galopującego konia dająca początek ruchomym obrazom. Uśmialiśmy się do łez oglądając fragmenty filmów z Charlie Chaplinem (aż strach powiedzieć, co się działo, gdy próbowaliśmy odtworzyć te sceny). Rozbudzona wyobraźnia dzieci zaowocowała ujawnieniem talentów aktorskich. Część z naszych małych podopiecznych ma zacięcie komiczne. Dziękujemy za przeprowadzenie zajęć i zapraszamy ponownie z kolejnymi projektami.

WIELKANOC

          Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. W przedszkolu przygotowujemy się do niej z zapałem: poznajemy zwyczaje wielkanocne, ozdabiamy jajka na 1000 sposobów, wykonujemy i roznosimy kartki z życzeniami. Kluczowym elementem polskiej tradycji jest to, że zasiadamy wspólnie do świątecznego stołu. 27 marca było tak i w Naszym Przedszkolu.  Zasiedliśmy wszyscy do uroczystego śniadania wielkanocnego, podczas którego zjedliśmy żurek z jajkiem i pyszną białą kiełbasę. Delektowaliśmy się również specjalnie na tę okazję przygotowanymi specjałami: babkami, mazurkami, sernikami. Tego dnia odwiedził nas również Pan Burmistrz . Przyszedł  do nas z życzeniami i obiecanymi  cukierkami dla wszystkich dzieci. Dziękujemy wszystkim, którzy  pomagali zajaczkowi przygotować prezenty, piekli ciasta, przygotowywali z nami sale i prrzyczynili się w jakikolwiek sposób do tego, aby dzień ten przebiegł w miłej świątecznej atmosferze.  

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,

przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.

Radosnego, wiosennego nastroju,

serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół

oraz wesołego „Alleluja”

życzą pracownicy Przedszkola wraz  z podopiecznymi

ai generated, cat, easter-8563510.jpg

WIOSENNE PRZEDSTAWIENIE DLA NASZYCH PRZYJACIÓŁ Z CENTRUM PSYCHIATRII DŁUGOTERMINOWEJ

            25 marca byliśmy w odwiedzinach w Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim  z naszym wiosennym przedstawieniem. Dzieci z grup Słoneczka i Motylki zaprezentowały występ przygotowany specjalnie na powitanie wiosny. W pięknych strojach i z kwiatami w ręku prezentowaliśmy wierszyki i śpiewaliśmy piosenki, aby powitać budzącą sią do życia przyrodę.  W nagrodę otrzymaliśmy gorące brawa od pensjonariuszy oraz słodycze od Zajączka, który tam nas znalazł. Miło było dla Was występować. Jesteście wspaniałą publicznością.

Korowód wiosenny przedszkolaków

Powitanie wiosny w wykonaniu dzieci z grupy Motylki i Słoneczka

        Uroczyście ogłaszamy początek WIOSNY!  Przez wiele dni poszukiwaliśmy znaków, że nadeszła. Znaleźliśmy wiele zwiastunów wiosny: przebiśniegi, zawilce, krokusy, pierwiosnki. Nasłuchiwaliśmy również uważnie śpiewu ptaków. 21 marca powitaliśmy ją hucznie. Dzieci z grup Słoneczka i Motylki przygotowały pełen energii występ. Śpiewaliśmy, tańczyliśmy- wszystko na jej cześć. Zobaczcie sami:

SPEKTAKL
"ŚPIĄCA KRÓLEWNA"

         15 marca dzieci z naszego przedszkola pojechały do Kłodzka na przedstawienie „Śpiąca Królewna” przygotowane przez warszawski Teatr Muzyczny „Bemowo”. Klasyczna baśń Ch. Peroult’a stała się bazą do stworzenia scenariusza, jednak nie była to jedyna inspiracja autora. Spektakl był wyjątkowy, zaskakujący, łączący w sobie motywy z wielu bajek i baśni. Oglądało się go z zapartym tchem a finał… rzeczywiście nas zaskoczył.  Oklaskom nie było końca. Musimy również pochwalić  naszych podopiecznych, którzy zachowywali się, jakby wizyty w teatrze były dla nich chlebem powszednim. Zachowywały się wzorcowo. Widać, że regularnie mają możliwość obserwowania występów zarówno we własnym przedszkolu, jak i podczas wyjazdów.

       „Dzień kobiet, dzień kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek”- 8 marca w każdej sali rozbrzmiewał śpiew. Oj, przygotawali się nasi panowie: śpiewali, tańczyli, grali na instrumentach i składali piękne życzenia. Nie zabrakło też kwiatów, słodyczy oraz prezentów dla małych kobietek. W jednej z sal przygotowano nawet wyjątkową strefę wypoczynku- prawdziwe SPA z masażami oraz zabiegami na twarz, dłonie i paznokcie. Potrafią się zachować ci nasi mali gentelmeni. 

DZIEŃ KOBIET

Obiecaj, że dziś się uśmiechniesz
Przynajmniej tuzin razy.
Obiecaj, że dziś odpoczniesz
I trochę się rozmarzysz.
A może i zatańczysz

A może i zanucisz
A jutro uśmiechnięta
Szczęśliwa się obudzisz.

Z OKAZJI DNIA KOBIET  WSZYSTKIM PANIOM 
I TYM MAŁYM,
I TYM DUŻYM 
ŻYCZYMY  MNÓSTWA RADOŚCI KAŻDEGO DNIA!

KONKURS PLASTYCZNY "EKOZWIERZAKI"

KONKURS PLASTYCZNY „EKOZWIERZAKI”

.W dniach  12-23.02.2024r.  odbył się  konkurs  EKOZWIERZAKI. Główną ideą konkursu jest zwrócenie uwagi na piękno otaczającego nas świata. Zadaniem uczestników , było wykonanie zwierzątek z  produktów –  w szerokim  rozumieniu- ekologicznych. Do konkursu przystąpiły 4 przedszkola: Przedszkole Miejskie im. Jana Pawła II w Stroniu Śląskim, Przedszkole nr 136 Mały Sportowiec we Wrocławiu, Niepubliczne Przedszkole Bajlandia w Bolesławowie, Przedszkole nr 119 we Wrocławiu . Z każdego z przedszkoli do kolejnego etapu mogły przejść maksymalnie 4 prace. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody za przystąpienie do niego.  Ostatecznie  do dalszego etapu dostały się prace, które zostały  wyróżnione i nagrodzone przez przedstawicieli Nadleśnictwa  Lądek- Zdrój. 
Przedszkole Miejskie im. Jana Pawła II w Stroniu Śląskim

 • Kajetan Steblej 
 • Lena Bugajska
 • Hanna Bogusz
 • Szymon Cichowicz 

Przedszkole nr 136 Mały Sportowiec we Wrocławiu.

 • Kondrat Czernik
 • Ewa Felka
 • Jan i Jakub Krawiec
 • Aniela Dziabas

Niepubliczne Przedszkole Bajlandia w Bolesławowie.

 • Mateusz  i  Michał Perzyńscy 
 • Jakub Warowny
 • Martynka  i  Franciszek Brzezińscy
 • Aurelia Stelmach 

Przedszkole nr. 119 we Wrocławiu

 • Wojciech Podlas
ŻYCZYMY POWODZENIA NA DALSZYCH ETAPACH!

A któż to tak cieszy się nagrodami? To laureaci konkursu z zaprzyjaźniowych przedszkoli wrocławskich:

KINO SFERYCZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU

Kino sferyczne to  realistyczne widowisko, dzięki któremu widzowie leżąc pod  specjalnie rozstawioną kopułą we własnym przedszkolu, odbywają wyjątkową podróż. Naszym przedszkolakom (dostosowując projekcje do  wieku dzieci, ich zainteresowań oraz tematów poruszanych podczas zajęć w grupie) zaproponowaliśmy trzy filmy.

„Tajemnice drzew”-  dociekliwa biedronka i wesoły świetlik zabrali dzieci w podróż po świecie przyrody i pomogli odkryć tajemnice drzew.

„Przyjaciele w organizmie człowieka”- bohaterowie filmu zabrali nas w podróż do wnętrza ludzkiego ciała. Podczas wyprawy dowiedzieliśmy się: w jaki sposób oko jest powiązane z mózgiem, jak pracuje serce i jak funkcjonuje układ pokarmowy.

Natomiast film ” Kosmiczna przygoda Cocomonga” to propozycja dla najmłodszych milusińskich. Któż nie chciałby wybrać się w podróż do gwiazd?

Po  pokazie dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące obejrzanego filmu. Okazało się, że nie tylko miło spędziły czas, ale i pogłębiły wiedzę na temat otaczającego nas świata.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI WALENTYNEK!

PĄCZKI- MNIAM!

Tłusty czwartek to okazja do zjadania pączków bezkarnie 😉  Skoro tak, każdy ma prawo sięgnąć po pączek z serem lub marmoladą, posypany cukrem pudrem lub oblany lukrem- według upodobań.  Tego dnia wiele zadań naszych przedszkolaków związanych było właśnie z tym tradycyjnym przysmakiem- pączki liczyliśmy, kolorowaliśmy, głoskowaliśmy, wyklejaliśmy i wycinaliśmy.  Oczywiście również pojedliśmy! Dzięki uprzejmości radnych, którzy rokrocznie odwiedzają nas w tłusty czwartek ze słodkim prezentem, wszyscy objedliśmy się po uszy. Dziękujemy!

DZIEŃ BABCI, DZIEŃ DZIADKA

Babciu, dziadku, chodźcie z nami.
Damy wam łąkę z kwiatami, ze skowronkiem.
Do wąchania, patrzenia…
A do łąki dodamy życzenia.
Nawet, gdy się zachmurzy na niebie,
Nawet, gdy się kłopotów nazbiera,
My uśmiechamy się do siebie zawsze.
Jak dziś, jak teraz!

Droga Babciu, Drogi Dziadku w okazji Waszego Święta życzymy samych pogodnych dni, nieustającej miłości bliskich oraz radości z widoku uśmiechu Waszych wnuków. Troska i uwaga, które im dajecie sprawiają, że te maluchy nie tylko rosną, ale i rozkwitają. Dziękujemy za czas i miłość, które z uśmiechem im dajecie. Wszystkiego najlepszego dla Wszystkich Seniorów!

Z MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT

 Przez ostatni miesiąc zbieraliśmy dary dla Fundacji Patataj Animals Sanctuary. 9 stycznia przybyli do nas goście: Sandra Slawska i Dawid Tatarzyn- od sześciu lat opiekują się oni zwierzętami. Zwierzętami zaniedbanymi, opuszczonymi, zwierzętami w potrzebie. Na terenie dawnego poligonu w Witoszowie Dolnym stworzyli azyl dla zwierząt, a znajdujące się tam zabudowania zaadoptowali na magazyn z paszą i lekami, niewielkie stajnie dla kucyków, baranów i osłów, natomiast dla koni postawili wiatę. Opieką obejmują zarówno zwierzęta gospodarskie, które bez ich pomocy byłyby skazane na śmierć ( kucyki, osiołki, konie, barany), jak i dzikie zwierzęta, dla których nie ma miejsc w schroniskach. Znajdują tam pomoc lisy, szopy, jeże, kuny, borsuki, nietoperze, ptaki. Opiekunowie schroniska mówili o swojej pracy i opisywali losy wybranych zwierząt, które trafiły pod ich opiekę. Dowiedzieliśmy się m.in. czym żywią się niektóre zwierzęta i jakiej opieki wymagają. Przedszkolaki przekazały zebraną karmę i środki higieniczne. Nie mamy wątpliwości, że zostaną dobrze wykorzystane. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej fundacji, z której dowiecie się państwo więcej o jej działalności.

BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to czas tańców i zabawy, więc i u nas zaplanowano bal. Na tę uroczystość dzieci czekały z niecierpliwością, starannie przygotowując stroje na ten niezwykły dzień. 9 stycznia do pięknie ustrojonych sal weszli : rycerze, piraci, bohaterowie kreskówek, nie zabrakło również kolorowych zwierzaków, księżniczek i wróżek. W takt muzyki wszyscy ruszyliśmy do zabawy. Były tańce, konkursy, barwne korowody. Miło jest spędzać razem czas w ten sposób. A po balu… pozostaną nam piękne wspomnienia.

WIGILIA

Grudzień to chyba najwspanialszy miesiąc w roku. To okres przedświątecznej krzątaniny. W naszym przedszkolu przez cały ten czas unosił się zapach pieczonych pierniczków, słychać było dźwięk dzwoneczków a dzieci z zapałem tworzyły świąteczne ozdoby, śpiewały, tańczyły. Do czego te przygotowania? Oczywiście do Wigilii! Jak co roku odbyła się uroczysta Wigilia dla dzieci oraz zaproszanych gości. Były tradycyjne potrawy, wspólne śpiewanie kolęd oraz… NASTRÓJ – cudowny nastrój, o którym nie sposób nie napisać. Takiego nastroju życzymy i Państwu podczas wigilijnej wieczerzy. W imieniu wszystkich dzieci oraz pracowników życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT!

WIZYTA W SZKOLE

13 grudnia dzieci z najstarszych grup w ramach współpracy placówek zostały zaproszone do odwiedzin w Zespole Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim. Słoneczka, Żabki i Motylki bez obaw przekroczyły po raz pierwszy próg szkoły. Śmiało kroczyły po korytarzach, zasiadły w świetlicowych ławkach oraz przeglądały zbiory biblioteki szkolnej. Najwięcej czasu spędziliśmy jednak w … salach lekcyjnych. Odwiedziliśmy klasy pierwsze, aby zobaczyć, jak wygląda nauka w szkole. Przedszkolaki przyglądały się pracy swoich starszych kolegów i koleżanek. Chętnie też prezentowały swoje umiejętności. Udało się zaśpiewać wspólnie piosenkę, a nawet napisać na tablicy proste wyrazy. Atmosfera była wspaniała. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie 🙂

SPOTKANIE Z WALDEMAREM CICHONIEM- autorem książki "Cukierku, ty łobuzie"

 

Marzycie może o kocie? Takim malutkim, mięciutkim, milutkim? Oj, poznaliśmy ostatnio takiego!Milutkiego, mięciutkiego ale czy był taki milutki? 11 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy pana Waldemara Cichonia, który jest opiekunem pewnego psotnego kociaka i to właśnie jego uczynił bohaterem swoich książek. Cukierek – tak, to jego imię, bo jest rzeczywiście słodziutki (na pierwszy rzut oka). W istocie jest to urwis jakich mało.Mieliśmy okazję poznać jego przygody czytając kolejne rozdziały książki „ Cukierku, ty łobuzie”. Od kilku tygodni w przedszkolu czytano o jego wybrykach. Od teraz każde dziecko, które zdecydowało się kupić jedną z książek Waldemara Cichonia, może poznawać kolejne przygody Cukierka we własnym domu. Miłej lektury.

Mikołajki

6 grudnia- nareszcie! Mikołajki to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w całym roku. Wszyskie dzieci przygotowują się do tego święta, piszą listy i oczywiście są bardzo, baaardzo grzeczne. Mikołajki są również okazją do przypomnienia postaci świętego Mikołaja z Miry, zwanego również świętym Mikołajem z Bari. Zwyczajowo wręczamy sobie wtedy upominki. W Przedszkolu Miejskim w Stroniu Śląskim wszystkie dzieci przygotowywały listy do świętego Mikołaja, licząc na to, że doceni on ich dobre serca i wybaczy drobne grzeszki. Okazało się, że w naszym przedszkolu są same grzeczne dzieci, ponieważ Mikołaj zjawił się o poranku i miał ze sobą … worek pełen prezentów. I to jakich! Tego dnia nikt nie wrócił do domu z pustymi rękami. Dzieci odwdzięczyły się prezentując przygotowane specjalnie dla niego piosenki i częstując łakociami. Mikołajki dają często przedsmak bożonarodzeniowej atmosfery. Teraz czuć ją w każdej z sal naszego przedszkola.

Andrzejki

W całej Polsce pod koniec listopada organizowane są zabawy andrzejkowe. W to nam graj! Tradycja ta odbiła się szerokim ( a właściwie głośnym) echem w całym przedszkolu. Były tańce, hulanki, swawole. Co do wróżb, owszem, również się pojawiły, chociaż do tego zwyczaju andrzejkowego podeszliśmy z przymrużeniem oka 😉 . Oj, zwyczaje andrzejkowe przypadły nam do gustu. Aż szkoda, że to tylko jeden dzień w roku.

Dzień Dyni

Nasze przedszkole realizowało dalszą część projektu Witaminki. Bohaterem była dynia Dana. Dzieci przyszły ubrane w miarę możliwości na pomarańczowo. Oglądały różne dynie i jej odmiany.Okreslały różnice i podobieństwa. Wykonywały prace z pestek dyniowych, kolorowały, wyklejaly dynię. Grupa Motylki wykonała dynię z chrupek kukurydzianych. W tym dniu w naszych posiłkach królowała dynia. Do śniadania jako dodatek były pestki dyniowe, zupa była dyniowa. II danie to bataty. Dzień ten minął nam ciekawie, smacznie i pomarańczowo.

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia to jedno z naszych ulubionych świąt. Tego dnia w przedszkolu pojawiają się nasi mięciutcy, pluszowi przyjaciele. Mali i duzi, w różnych kolorach, w różnych ubrankach- jednak łączy je jedno: zawsze miło się do nich przytulić.

"POSŁUCHAJMY OPOWIEŚCI LASU"

 24 listopada czworo dzieci z naszego przedszkola  wystąpiło na scenie CKiR w Lądku-Zdroju. Brali oni udział w  X Edycji Międzyszkolnego Konkursu Literackiego. Konkurs recytatorski, którego temat brzmiał: „Posłuchajmy opowieści lasu…” zorganizowany  był przez Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Zawady w Zespole Szkół Publicznych w Lądku -Zdroju, zaś patronem honorowym było Nadleśnictwo Lądek -Zdrój. Warto było popracować: Wiktoria i Weronika Szłapak zdobyły II miejsce, natomiast Matylda Ścisłowska i Tymoteusz Smaza nagrodzeni zostali wyróżnieniem. Gratulujemy  udanego występu i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. 

PODSUMOWANIE KONKURSU RODZINNEGO pt. ,,WARZYWNO OWOCOWE-INSPIRACJE” - czyli nie chorujemy, kiedy zdrowo jemy”

Promocja zdrowia oraz kształtowanie nawyków prozdrowotnych to jedno z ważniejszych zadań naszego przedszkola. Do 20 listopada, trwał w naszym przedszkolu konkurs na przygotowanie przestrzennego ludzika / zwierzątka,  przy użyciu świeżych owoców i warzyw.  Był to konkurs rodzinny, którego celem było zaproszenie Rodziców do wspólnej zabawy z dzieckiem. Prac wykonano wiele, i jak widać zarówno dzieciom, jak i rodzicom nie brak twórczej wyobraźni. Prace zostały wystawiane do oglądania na głównym korytarzu. Wszystkie kukiełki są wyjątkowe i bardzo pomysłowe.  Dzięki konkursowi dzieci przy pomocy rodziców mogły pobudzić swoją kreatywność i spędzić razem czas.

         W tym konkursie każdy uczestnik został zwycięzcą, jednak zgodnie z regulaminem organizatorzy wyłonili  trzy prace zwycięskie. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, zdjęcia i drobne upominki.

NAGRODY GŁÓWNE:

– KAJETAN Steblej i mama Angelika – PAPUGA,
AMELIA Kotarska i mama Amanda – SŁOŃ,
ROZALIA Witkowska – MINIONEK.

WYRÓŻNIENIA:

– JULIUSZ Makowski z mamą ”Słoneczka”
– OSKAR Urbaś i tata „Pszczółki”
– JAKUB Banaszak, mama Ania i tata Rafał „Słoneczka”
– WOJTEK Dziuba i mama Iwona „Żabki”
– LENA Krawiec z mamą „Pszczółki”
– ANTOŚ Sumik „Motylki”
– HANIA Bogusz i mama Agnieszka „ Biedronki”
– WOJTEK Cieślak i mama Agnieszka „ Biedronki”
-DAWID Kaczmarek, siostra Milena i mama Joanna „ Jeżyki”
– MATEUSZ Kolczyński i mama Marta „ Jeżyki”
– KACPER Macałek i dziadek Marek „ Pszczółki”
– HANIA Krawiec i mama ” Żabki”
– WIKTORIA Król i mama Justyna „ Żabki”
– JULIA Urbaś „Żabki”
– JULIAN Gulij z tatą „Pszczółki”
– MAJA Boroń „Jeżyki”
– IGNACY Borowski –

DZIĘKUJEMY dzieciom oraz rodzicom za  wykonanie tak wspaniałych prac.

Spektakl "Zebra, która z pasów zbiegła"

Kolejne przedstawienie, które oglądały wszystkie grupy w naszym przedszkolu. Zasady bezpiecznego zachowania na przejściu dla pieszych poznawaliśmy w teorii i praktyce we wrześniu, jednak repetitio est mater studiorum. Celem przedstawienia ” Zebra, która z pasów zbiegła” było utrwalenie tych zasad. Sympatyczna Zebra oraz jej przyjaciel Sygnalizator w zabawny sposób przypominali, jak zachowywać się przechodząc przez ulicę, w którym miejscu to zrobić, w jakich okolicznościach i jak poruszać się wzdłuż drogi. Ustaliliśmy wspólnie, gdzie można się bawić, grać w piłkę, zjeżdżać na sankach. Dzieci świetnie się bawiły, jednocześnie utrwalając tę wiedzę. Wszyscy pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas spacerów. 

Dzień Seniora

14 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Seniora, jego celem jest integracja środowiska osób starszych oraz umocnienie więzi międzypokoleniowych.
Z tej właśnie okazji „Klub Senior +” w Stroniu Śl. odwiedziła grupa “PSZCZÓŁKI” z PM w Stroniu Śl. Przedszkolaki przedstawiły przygotowany specjalnie na tę okazję program i wręczyły seniorom pamiątkowe prezenty. W zamian otrzymały moc gorących uścisków i pyszne „uśmiechnięte ciasteczka”. Preludium do tego spotkania była wizyta dzieci z „MOTYLKÓW”, podczas której odśpiewano hymn oraz przygotowano wspólnie kotyliony. Nastepnie przy akompaniamencie gitary i akordeonu śpiewano pieśni patriotyczne a seniorzy czytali wiersze o początkach Polski. !6 listopada to przedszkolne „JEŻYKI” przyszły z wizytą, podczas której zaprezentowały program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję.

Takie spotkania uczą dzieci życzliwości i szacunku wobec starszych ludzi, a także wrażliwości na drugiego człowieka, zaś ludziom starszym pozostawiają niezapomniane wspomnienia i zaspokajają potrzebę kontaktu z drugą osobą. Nasi Seniorzy pokazali, że są młodzi duchem, radośni i aktywni, co było widać podczas wspólnych zabaw przy muzyce.

STO LAT SENIORZY

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

” Ja i ty- to właśnie Polska”

Listopad jest miesiącem, w którym wraz z przedszkolakami dużo mówimy o Polsce i jej historii, poznajemy legendy, symbole narodowe, śpiewamy pieśni patriotyczne. Uczymy się słów hymnu i wyjaśniamy, jak należy się zachować, gdy go odśpiewujemy. 10 listopada odbył się uroczysty apel- uczestniczyły w nim wszystkie grupy. O godzinie 11.11 całe przedszkole stanęło na baczność: włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „ PRZEDSZKOLE DO HYMNU” i odśpiewaliśmy wspólnie „Mazurek Dąbrowskiego”. 11 listopada przedstawiciele przedszkola wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w CETiK-u, jak zawsze prezentując przygotowany wcześniej program artystyczny. Dzieci z entuzjazmem recytowały, śpiewały, tańczyły. Wszystko dla naszej ojczyzny.

Pasowanie na przedszkolaka

„Ja, przedszkolak dzielny.
Będę zawsze uśmiechnięty,
Będę słuchał swojej pani
I zjadał całe śniadanie.
Będę grzecznie się bawił
I pilnie się uczył,
Żebym mamy i taty
Nigdy nie zasmucił.”

Wizyta zwierząt ze schroniska

Wrażliwości musimy się uczyć od dziecka. Rokrocznie organizujemy zbiórkę karmy dla zwierząt, dla których los nie był łaskawy- podopiecznych Fundacji Pod Psią Gwiazdą. Kulminacją tej akcji jest wizyta w naszym przedszkolu zwierząt ze schroniska. W tym roku odwiedziły nas cudowne szczeniaki oraz dwa koty. Było to wyjatkowo miłe spotkanie, dzieci zachowywały się cudownie. Na koniec przekazano karmę, koce, środki czystości a nawet zabawki dla zwierząt. Polecamy się na przyszłość.

DZIEŃ PAPIESKI

17 października 2023r. świętowaliśmy XXIII Dzień Papieski. Każdego roku wspominamy postać Jana Pawła II i jego nauki. Dla społeczności naszego przedszkola Jan Paweł II jest wyjątkowo ważny – jest on przecież patronem naszej placówki. Na 17 października przygotowaliśmy uroczysty występ. Dzieci z zapałem uczyły się pieśni i tekstów a ich zaprezentowanie w Kościele Parafialnym w Stroniu Śląskim było dla nich wielkim przeżyciem.

Dzień Edukacji Narodowej

Jak w każdej placówce edukacyjnej, tak i u nas świętowaliśmy. Zorganizowano uroczysty apel, który rozpoczął się odśpiewaniem hymnu naszego przedszkola- „ Przedszkole drugim domem”- przez dzieci z wszystkich grup. Przedstawiciele Żabek i Jeżyków przygotowały wzruszającą część artystyczną. Panie natomiast przygotowały występ o humorystycznym zabarwieniu. Śmiechu było sporo. Po apelu wszystkie dzieci mogły liczyć na słodki poczęstunek.

Dzień Różowej Wstążki

Październik uznawany jest od wielu lat za miesiąc walki z rakiem piersi, symbolem tej walki jest różowa wstążka. 18 października obchodziliśmy Dzień Różowej Wstążki. Już w przedszkolu mówimy głośno o profilaktyce, która może uratować niejedno życie. Poza zajęciami dla dzieci o tematyce zdrowotnej, przygotowaliśmy ulotki edukacyjne dla pań odwiedzających nasze przedszkole. Drogie panie, z rozmów z dziećmi wynika, że jesteście dla nich baaardzo ważne. Zachęcamy mamy, ciocie, babcie i wszystkie kobiety do regularnych badań w domu- RAZ W MIESIĄCU ZRÓBCIE TO DLA SIEBIE- oraz do zgłaszania sią do lekarza w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości.

Straż Miejska uczy dzieci segregacji śmieci

10 października przedstawiciele Straży Miejskiej w Stroniu Śląskim odwiedzili starsze grupy, aby wytłumaczyć, na czym polega właściwa segregacja śmieci. Wykładowcy towarzyszył dobrze nam znany olbrzymi niedźwiedź, pod którego czujnym okiem wszystkie śmieci trafiły do właściwych koszy. Przedszkolaki z zapałem wykonywały  zadania, wyklejały, grały, korzystały z wszystkich materiałów przygotowanych przez strażników miejskich.  Dzieci już od najmłodzszych lat uczą się szacunku do planety- to bardzo ważna lekcja. 

Wizyta w remizie strażackiej

6 października przedszkolaki poznały tajniki pracy strażaka. Okazało się, że nie zajmują się oni jedynie gaszaniem pożarów. Zostaliśmy zaproszeni przez pracowników  OSP w Stroniu Śląskim do remizy, którą zwiedzaliśmy z ogromnym zainteresowaniem: wóz strażacki jest naprawdę ogromny i znajduje się w nim mnóstwo sprzętu niezbędnego podczas wykonywania przez strażaków swoich obowiązków. Widzieliśmy również kompletny ubiór, który strażacy zakładają przygotowując się do akcji. Podczas spotkania dzieci zostały zaznajomione z zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej oraz utrwaliły znajomość numeru telefonu alarmowego. Na zakończenie  (chociaż to nie był lany poniedziałek) nasi podopieczni mieli okazję zobaczyć ( i nawet samodzielnie spróbować), jak trudno jest trafić strumieniem wody w określony punkt. Trudno wyobrazić sobie ciekawszą lekcję. Wszystkim pracownikom OSP w Stroniu Śłąskim dziękujemy za wspaniałe, pouczające spotkanie oraz za to, że z tak wielkim zaangażowaniem wykonujecie swoją pracę.

Spektakl "O psie, który jeździł koleją"

Dzieci w naszym przedszkolu regularnie uczestniczą w przedstawieniach teatralnych. Nie tylko się wspaniale bawią, ale i uczą się, jak powinien zachowywać się widz podczas przedstawienia. W tym miesiącu mogliśmy oglądać wzruszającą historię opartą na książce „ O psie, który jeździł koleją”. Przypadła ona do gustu przedszkolakom. Ciekawe, co zobaczymy za miesiąc?

Dzień głośnego czytania

27 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Głośnego Czytania. To nietypowe święto zostało utworzone z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku i ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tej okazji zaprosiliśmy do czytania seniorów z Klubu Senior (znanych jako „starszaki +”) w Stroniu Śl.

Do tego, że czytanie na głos najmłodszym jest jedną z najlepszych inwestycji w ich przyszłość, jak również, że ono rozwija, pobudza wyobraźnię i pomaga w przyswajaniu wiedzy, nie trzeba przekonywać naszych seniorów. Zwarci i zaopatrzeni w odpowiednią literaturę odwiedzali grupy przedszkolne czytając wierszyki, opowiadania dotyczące nazw grup; żabek, pszczółek, jeżyków, biedronek, słoneczek….
Takie spotkania międzypokoleniowe mają w sobie ogromną moc, tak dla młodszych jak i dla starszych – wystarczy spojrzeć na twarze na zdjęciach. Już planujemy kolejne spotkania z Paniami i Panami (starszaki +).
Pamiętajmy, że głośne czytanie dziecku niesie za sobą same korzyści, a mianowicie:
1. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem.
2. Czytanie rozbudza wyobraźnię, ale również ciekawość świata.
3. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.
4. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązywanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowego bohatera.
5. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek mają duży zasób słownictwa, są genialne w ortografii i tworzeniu własnych opowiadań.

Dzień Przedszkolaka

20 września to wyjątkowy dzień- Dzień Przedszkolaka. Czyż może być dla nas ważniejsze święto? Z tej okazji odwiedził nas iluzjonista Armand Górny, który od dziecka czuł, że świat skrywa w sobie więcej, niż nam się wydaje.
Obecnie dzieli się swoją pasją, z innymi osobami, dając im przy tym radość, uśmiech i poczucie, że wszystko jest możliwe. Muszę przyznać, że byliśmy świadkami prawdziwych czarów.

„Shrek” - baśń o tolerancji, Teatru Profilaktycznego ALERT

   W dniu 25 września chętne dzieci z naszego Przedszkola, uczestniczyły w imprezie edukacyjnej „Shrek” – baśń o tolerancji,  Teatru Profilaktycznego ALERT, na motywach znanej i lubianej na całym świecie książeczki „Shrek” Williama Steiga. Tym, co łączy  spektakl z kinowym „Shrekiem” – jest  postać tytułowego bohatera – dość odrażającego ogra o gołębim sercu i specyficznych manierach. W tej bajce nic nie jest normalne, klasyczne i schematyczne, gdyż sama rodzina, w której na świat przychodzi Shrek, nie jest rodziną typową. Zielone ogry, które nie znają zasad savoir vivre okazują się  rodzinę, która darzy się szacunkiem, miłością i zawsze może na siebie liczyć. I właśnie na tych cechach  skupia się  przedstawienie – zachęca do patrzenia w głąb, do zaglądania w serca, do poznawania drugiego człowieka, a nie odrzucania go,  kierując się stereotypami i tym, co widać na zewnątrz. Dzieci uczą się najłatwiej i najszybciej, dlatego poprzez odpowiednią edukację można wyrobić w nich właściwe postawy wobec własnych słabości i wobec innych.

   Przedstawienie pokazuje dzieciom, jak ważne jest w życiu poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego. Z pomocą zabawnego i uroczego w swym nieokrzesaniu ogra,  dzieci widzą, że świat jest ciekawy i piękny w swej różnorodności. Bohaterowie, których Shrek spotyka podczas swojej wędrówki, również okazują się być inni, niż wydaje nam się na początku. Babcia Jadzia, wbrew pozorom wcale nie jest dobrotliwą staruszką – coś ku przestrodze. Wilk z bajki o Czerwonym Kapturku wcale nie jest taki straszny – nie oceniajmy więc wszystkich, na podstawie  jednego zachowania. Nawet sam Czerwony Kapturek nas zaskakuje, nie mówiąc już o wyjątkowo dużo gadającym Ośle, oraz złej czarownicy, która … ma taki sam problem jak reszta bohaterów. Co łączy naszych bohaterów „wyjętych” z różnych bajek? Otóż – żaden z nich nie akceptuje siebie samego.  Zanim zrozumieją, że w przyjaźni tkwi siła, a wzajemna akceptacja jest kluczem do szczęścia, przeżyją wiele niebezpiecznych, ale też pasjonujących przygód co mogliśmy zobaczyć sami.

„WITAMINKI”

Przez cały rok szkolny będziemy realizować zadania programu promującego zdrowe nawyki żywieniowe „Witaminki” zorganizowanego przez miesięcznik „ Bliżej przedszkola”. Koordynatorkami projektu są panie Małgorzata Zdanewicz i Anna Raś, natomiast w działaniach będą uczestniczyły dzieci z różnych grup w naszym przedszkolu. W ramach realizacji projektu będziemy podejmować różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe, aby już od najmłodszych lat kształtować u dzieci kulturę spożywania zdrowych posiłków. W nasze działania będziemy starały się angażować również rodziców- bez was ani rusz!

Oto podstawowe cele projektu:
· promowanie zdrowych nawyków żywieniowych;
· zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa;
· stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków;
· oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi;
· wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych.

Pierwsze działania już za nami. Bohaterem miesiąca został Pomidor Pafnucy. Zaprzyjaźniliśmy się z nim na dobre. Motylki i Słoneczka wzięły udział w spacerze, podczas którego odwiedziły szklarnię (wszystko było smaczne, aromatyczne i soczyste). Dzieci ze wszystkich grup miały też okazję przyjrzeć się warzywom znajdującym się na straganie. Zajadaliśmy sałatki, zupki, przygotowaliśmy sok ze świeżych pomidorów.  Mniam.

BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE

Bezpieczeństwo państwa dzieci jest naszym priorytetem, dlatego pierwsze tygodnie września poświęciliśmy zagadnieniom z tym związanym. Mówiliśmy o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w przedszkolu, na placu zabaw, podczas spacerów. No i niespodzianka!

Dla dzieci spotkanie ze strażnikiem miejskim to wielkie przeżycie. 13 i 15 września mieliśmy okazję gościć aż dwóch strażników miejskich oraz panią komendant. Spotkanie poświęcone było nauce właściwych zachowań podczas spacerów po mieście. Dzieci dowiedziały się między innymi, co zrobić, gdy chcemy przejść na drugą stronę ulicy. Ćwicząc te umiejętności przewędrowaliśmy chyba przez całe Stronie. Wszystkie przejścia dla pieszych nasze! Grupy młodsze miały znakomita obstawę- towarzyszył im radiowóz. Umiejętności zdobyte tego dnia są dla nas ważne podczas codziennych spacerów- dziękujemy za wsparcie!

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/24

1 września w Przedszkolu Miejskim w Stroniu Śląskim przywitaliśmy nasze przedszkolaki. Z częścią dzieci znamy się już od lat, natomiast maluszki po raz pierwszy przekroczyły próg naszej placówki. Wszystkich przywitaliśmy z uśmiechem, ponieważ miło nam widzieć wasze wesołe buzie. W tym roku podczas zajęć korzystamy z podręczników wydawnictwa Podręcznikarnia. Z werwą bierzemy się do pracy. Pomysłów nam nie brakuje. Mamy wiele planów na ten rok. Przygotowujemy dla was ciekawe programy autorskie oraz projekty, więc liczymy na wasze zaangażowanie. Trzy, dwa, jeden: ZACZYNAMY!